TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Brexit może wzmocnić polski nadzór lotniczy
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 07.02.2020 16:30:08
Brexit może wzmocnić polski nadzór lotniczy

Polski nadzór nad lotnictwem cywilnym może skorzystać na brexicie; w konsekwencji uzyskać dodatkowe dochody - uważa prezes Urzędu lotnictwa Cywilnego Piotr Samson. Jak dodał, Polska jest wysoko oceniana przez Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA).

Samson powiedział 5 lutego, że w związku z brexitem, Wielka Brytania do końca roku opuści EASA. Polsce otwiera to możliwość zastąpienia Brytyjczyków w sprawowaniu nadzoru nad lotnictwem cywilnym.

Pryzmat EASA

Urząd Lotnictwa Cywilnego to instytucja rządowa, która odpowiada m.in. za nadzór nad lotnictwem cywilnym, wydawanie koncesji, zezwoleń, licencji, certyfikatów, świadectw, zaświadczeń, zapewnienie bezpieczeństwa lotów oraz międzynarodową współpracę w dziedzinie lotnictwa.

-"Jesteśmy przez EASA postrzegani i oceniani ze względu na wielkość, zaawansowanie naszego kraju i tego, jak działamy, jako ULC. (...) Z punktu widzenia EASY jest taka sugestia, że naturalnym nadzorem dla tych mniejszych krajów, mógłby być nadzór Polski. Jest to dla nas ogromna szansa" - powiedział na konferencji Samson.

Jak dodał, wiązałoby się to z dodatkowym dochodami dla Polski. Zauważył, że aby to było możliwe konieczna jest zmiana formy prawnej ULC.

Zmiana formy

Samson wyjaśnił, że brytyjski nadzór lotniczy ma odmienny od polskiego status prawny; jest on spółką prawa handlowego, co oznacza, że - jak mówił Samson - "może działać dowolnie, jeśli chodzi o sprzedawanie swoich usług, zresztą bardzo dużo na tym zarabiając".

-"Nasza forma prawna nie pozwala na to" - podkreślił. Ujawnił, że ULC prowadzi rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury, by "zmodyfikować tę formę prawną, tak aby ULC był przygotowany do tego, żeby móc wykorzystać tę szansę".

Obecny na konferencji dyrektor wykonawczy EASA Patrick Ky wskazał, że Polska pełni znaczącą rolę w Agencji, o czym świadczy jednomyślny wybór Polaka na przewodniczącego Rady Zarządzającej EASA.

-"Celem mojej wizyty w Polsce jest omówienie z Prezesem Samsonem wyzwań, jakie dzisiaj stoją przed lotnictwem cywilnym, m.in. brexitu, przyszłości lotnictwa bezzałogowego, rosnącego ruchu lotniczego oraz ochrony środowiska w transporcie" – powiedział Patrick Ky.

-"Profesjonalny system nadzoru nad bezpieczeństwem w lotnictwie cywilnym wymaga świetnych, doświadczonych fachowców. Wysoko oceniamy kadry Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Jednak profesjonalny nadzór wymaga stabilnego i długofalowego finansowania." – dodał Ky.

Szef Agencji pozytywnie ocenił wyniki kontroli w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, które zostały przeprowadzone w ubiegłym roku.

EASA sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem w Europie m.in. poprzez szczegółowe audyty nadzorów krajowych, w tym również polskiego. Jego kompetencje obejmują m.in. operacje lotnicze, drony, porty lotnicze czy żeglugę powietrzną. Do zadań EASA należy proponowanie przepisów wykonawczych dotyczących bezpieczeństwa lotniczego, nadzór i wsparcie państw członkowskich w dziedzinach, w których EASA ma wspólne kompetencje oraz współpraca z podmiotami międzynarodowymi na rzecz poprawy globalnego poziomu bezpieczeństwa lotnictwa.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
kontroler
ULC

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....