TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Kalifornia stawia na wodorowe autobusy
InfoBus.pl - Opublikowano: 18.02.2020 12:08:56
Kalifornia stawia na wodorowe autobusy

W lutym została uroczyście oddana do użytku największa w USA stacja tankowania wodorem dla autobusów miejskich. W Santa Ana, w Kalifornii. 

Nowa stacja tankowania została zaprojektowana przez firmę Air Products - specjalisty od dystrybucji tego paliwa, który brał także udział we wodorowych projektach z Transport for London oraz SARTA w miejscowości Canton w stanie Ohio.

Wodorowa Kalifornia

Najnowszy projekt jest efektem współpracy kilku organizacji, których celem jest przejście do kolejnego etapu rozwoju bezemisyjnego transportu miejskiego w USA. Firma Air Products dostarczyła większość niezbędnego wyposażenia stacji oraz będzie odpowiedzialna za serwis, a także za dostawy wodoru niezbędnego do tankowania autobusów. Z kolei firma Trillium zapewniła przygotowanie terenu, wybrane elementy sprzętowe i wybudowała instalacje.

Do stacji dostarczany będzie ciekły wodór, który na miejscu zostanie sprężony do wysokiego ciśnienia za pomocą kriogenicznych sprężarek, a następnie odparowany do postaci gazowej. W tej formie wodór będzie mógł być przesyłany za pośrednictwem specjalnych dystrybutorów do tankowanych pojazdów.

-"Stacja w Kalifornii to początek nowego rozdziału na drodze do podnoszenia wydajności tankowania wodorem; jest ona także dowodem na stały rozwój innowacji w tym obszarze. Zbudowaliśmy wiele podobnych stacji dla przedsiębiorstw komunikacyjnych na całym świecie, jednak to właśnie ta konkretna stacja stanowi przykład wysoce zaawansowanej technologii szybkiego tankowania. Zastosowano w niej niepowtarzalne kompresory kriogeniczne oraz specjalnie zaprojektowany układ chłodzenia – powiedział Eric Guter, dyrektor generalny Americas Growth Platforms w Air Products.

10 autobusów

Aktualny tabor autobusów zasilanych ogniwami wodorowymi w przedsiębiorstwie komunikacji miejskiej dla okręgu Orange w Kalifornii (OCTA) składa się z 10 pojazdów, jednak stacja ma możliwość dalszej rozbudowy, zapewniając efektywne tankowanie floty do 50 autobusów, czyli tankowania nawet do 1500 kg wodoru w okresie ośmiu godzin.

Jeden autobus może zostać zatankowany ilością 28 kg wodoru w ciągu 6-10 minut, przy czym jednocześnie tankować można nawet 30 pojazdów.

-"Bezemisyjne pojazdy miejskie w sposób zasadniczy przyczyniają się do ograniczenia poziomu spalin, a jednocześnie zapewniają wiele korzyści, szczególnie dla osób zależnych od transportu miejskiego – powiedział Jack Kitowski, szef wydziału Mobile Source Control w CARB.

Projektem zarządzała organizacja non-profit CTE (Center for Transportation and the Environment), która propaguje wdrażanie ekologicznych, zrównoważonych oraz innowacyjnych rozwiązań transportowych i energetycznych. CTE oraz OCTA pozyskały od agencji CARB finansowanie w kwocie 12,47 mln dolarów, czyli ponad połowę wartości całego projektu. Dodatkowe fundusze pochodziły z programu inwestycyjnego California Senate Bill 1, nadzorowanego przez Kalifornijski Departament Transportu oraz z Funduszu Czystych Paliw SCAQMD.

Światowy trend

W ostatnim czasie firma Air Products, która od ponad 20 lat zasila autobusy w paliwo wodorowe. przyzywa inwestycji boom. W ostatnim wybudowała w Azji stację tankowania dla autobusów o wydajności 1000 kg wodoru na dobę, a w Europie stację o wydajności 200 kg na dobę. Nowa stacja dla przedsiębiorstwa OCTA to trzecia stacja paliw wodorowych dla autobusów Air Products w USA. Wodór dla takich stacji może być dostarczany specjalnymi pojazdami lub rurociągami, a produkowany jest w procesie reformingu parowego gazu ziemnego, przekształcania biomasy, lub w procesie elektrolizy, w tym słonecznej i wiatrowej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wodór
USA
Air Products

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....