TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Katowickie lotnisko w sierpniu 2020: 260 tys. pasażerów
RYNEK, LOTNISKO, LOTNISKO KATOWICE InfoAir.pl - Opublikowano: 15.09.2020 08:30:08
Katowickie lotnisko w lipcu 2020: 260 tys. pasażerów; fot. KTW

Z katowickiego lotniska Chopina w Warszawie w sierpniu skorzystało o 60,6 proc. mniej pasażerów niż przed rokiem - poinformowały służby prasowe portu. Liczba startów i lądowań spadła o 40 proc.

Sierpień br. był drugim pełnym miesiącem obsługi ruchu pasażerskiego w Katowice Airport po zniesieniu zakazu lotów. Jak poinformował we wtorek Piotr Adamczyk z biura prasowego tego portu, w ruchu ogółem obsłużono 260 tys. podróżnych - o 400 tys. mniej (spadek o 60,6 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ub. roku.

Z siatki połączeń regularnych skorzystało 154 tys. pasażerów, o 121 tys. mniej (o 44,1 proc.) w porównaniu z ósmym miesiącem 2019 r. W ruchu czarterowym linie lotnicze przewiozły z i do Pyrzowic 105 tys. osób, to jest o 278 tys. mniej (o 72,5 proc.).

Spadek liczby podróżnych przełożył się na mniejszą liczbą startów i lądowań. W sierpniu br. odnotowano 2 930 operacji, to jest o 1 977 mniej (o 40,3 proc.) w porównaniu z tym samym miesiącem ub. roku.


Od początku roku

Od stycznia do sierpnia z siatki połączeń regularnych i czarterowych Katowice Airport skorzystało 1,08 mln pasażerów, o 2,26 mln mniej (o 67,6 proc.) w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. Według wcześniejszych informacji w pierwszej połowie br. w ruchu ogółem obsłużono w Pyrzowicach 660 tys. podróżnych, czyli o 1,37 mln mniej w porównaniu z pierwszą połową ub. roku (spadek o 67 proc.).

"Sierpień był kolejnym bardzo trudnym miesiącem dla branży lotniczej. Poziom ruchu odpowiadał zaledwie 40 proc. tego z sierpnia ub. roku" – powiedział cytowany przez Adamczyka Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza katowickim lotniskiem.

"Największym wyzwaniem jest ogromna niestabilność rynku i ciągle zmieniające się restrykcje dotyczące możliwość wykonywania lotów, które z dnia na dzień są wprowadzane przez państwa znajdujące się m.in. w siatce połączeń Katowice Airport. Jest to ogromne utrudnienie dla pasażerów, linii lotniczych oraz biur podróży" – podkreślił Tomasik.

"Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie Komisja Europejska narzuci państwom Unii Europejskich jeden spójny system zarządzania ruchem lotniczym w czasach pandemii. Znacząco ułatwiłoby to funkcjonowanie branży w trakcie największego kryzysu w historii lotnictwa komunikacyjnego" – zasugerował prezes zarządcy katowickiego lotniska.

Grecja górą

Dodał, że w tegoroczne wakacje, w lipcu i sierpniu, obsłużono 425 tys. podróżnych; w wakacje 2019 r. było ich ponad 1,3 mln.

"Co roku w lecie siłą napędową ruchu pasażerskiego w Pyrzowicach były czartery realizowane na zlecenie biur podróży. W rekordowym lipcu i sierpniu minionego roku czarterami z i do Katowice Airport podróżowało w sumie 757 tys. osób. W trakcie tegorocznych wakacji w tym segmencie odnotowano 267 tys. podróżnych" – podsumował Tomasik.

W lipcu i sierpniu w ruchu czarterowym najwięcej, prawie 21,5 tys. pasażerów, poleciało między Katowicami i bułgarskim Burgas. Drugi i trzeci wynik zajęły greckie trasy: Heraklion (19,5 tys. osób) i Zakynthos (18,8 tys.). W zeszłoroczne wakacje najwięcej, 128 tys. osób, podróżowało między Katowicami a turecką Antalią. W tym sezonie, w którym loty do Turcji były możliwe od sierpnia, z tego kierunku skorzystało niecałe 10 tys. osób.

"W Pyrzowicach najpopularniejszym państwem w ruchu czarterowym w trakcie tegorocznych wakacji była Grecja z wynikiem 74 tys. podróżnych. Druga była Bułgaria: między Katowice Airport a Warną i Burgas podróżowało 31 tys. osób. Na kierunkach hiszpańskich w ruchu czarterowym obsłużyliśmy w lipcu i sierpniu 19,3 tys. pasażerów. Wszystkie te dane są zdecydowanie gorsze w porównaniu z wakacjami 2019 r." – zaznaczył Tomasik.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z siatki jego połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Kryzys branży lotniczej wywołany pandemią wymusił konieczność weryfikacji prognoz. Niedawno władze Katowice Airport szacowały, że w 2020 r. z tego lotniska skorzysta o ponad połowę mniej podróżnych niż w 2019 r.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....