TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Kolejowe połączenie z CPK. Dokumentacja za 7 mln zł
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 07.02.2020 19:00:42
CPK otrzyma ok. 7 mln zł unijnych środków na dokumentację odcinka linii kolejowej

Ponad 7 mln zł unijnego dofinansowania trafi do spółki Centralny Port Komunikacyjny na dokumentację budowy 30-kilometrowego odcinka linii kolejowej od granicy polsko-czeskiej do Jastrzębia-Zdroju - poinformowano 5 lutego na konferencji.

Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Centrum Unijnych Projektów Transportowych i spółki CPK podpisali w środę umowę o współpracy, która daje zielone światło do realizacji projektu na poziomie krajowym.

Unijne wsparcia

Pieniądze będą pochodzić z unijnego instrumentu "Łącząc Europę" (ang. Connecting Europe Facility - CEF), który został utworzony w celu wsparcia rozwoju transeuropejskiej sieci (TEN-T) w sektorach transportu, energii i telekomunikacji.

Jak poinformowano na konferencji, przedsięwzięcie obejmuje przygotowanie dokumentacji projektowej budowy nowego, transgranicznego połączenia kolejowego między Chybiem a Żorami, Jastrzębiem-Zdrój a przejściem granicznym Polska - Czechy. Całkowita wartość projektu to ponad 14 mln zł.

Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazała, że to pierwszy projekt, który CPK będzie realizować z dofinansowaniem z funduszy unijnych. Wskazała, że całe przedsięwzięcie CPK jest wielowymiarowe, bardzo innowacyjne, ale też kompleksowe. "Ze względu na swoją kompleksowość i złożony charakter będzie realizowane etapami. A efekty tych prac będą poprawiać komunikację pomiędzy najważniejszymi ośrodkami gospodarczymi na terenie Polski, ale również w całym rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. "Sprawny, innowacyjny transport na światowym poziomie, to przede wszystkim większy wpływ na przepływ towarów i osób" - powiedziała. Jak dodała, to także "koło zamachowe, które będzie wypływało na rozwój polskiej gospodarki w wielu płaszczyznach".

Unijny debiut CPK

"Dzisiaj CPK debiutuje, jako beneficjent środków pochodzących ze środków UE. (...) Mam nadzieję, że sprawna i poprawna i efektywna realizacja tego projektu, przyczyni się też do tego, aby w nowej perspektywie finansowej 2021-2027 CPK sięgało po jeszcze większe środki na realizacji swoich inwestycji" - powiedziała minister.

Pełnomocnik rządu ds. CPK, wiceminister Marcin Horała zauważył z kolei, że projekt CPK, "to nie tylko nowe międzynarodowe wielkie lotnisko przesiadkowe, ale to rewolucja w polskim systemie transportowym. "Widzimy dzisiaj, że ta rewolucja już się dzieje" - powiedział.

P.o. dyrektora CUPT Joanna Lech przekazała, że sektor kolejowy w ramach instrumentu "Łącząc Europę" od wielu lat wydaje środki. "W Centrum Unijnych Projektów Transportowych z dzisiejszą umową mamy już 57 umów na realizację projektów z tego instrumentu podpisanych, w tym 22 umowy to są umowy na projekty kolejowe" - powiedziała. Jak dodała, "liczymy, że CPK będzie dalej skutecznie pozyskiwał środki unijne, a my będziemy wspierać tą instytucję w realizacji projektów współfinansowanych" - powiedziała.

Szprycha numer 7

Jak przekazano w komunikacie, zgodnie z Programem kolejowym CPK projekt stanowi odcinek "szprychy numer 7 CPK" – Centralna Magistrala Kolejowa (CMK) – Węzeł Małopolsko-Śląski (WMŚ) –– Czechowice-Dziedzice – Jastrzębie-Zdrój – granica państwa. Jest to pierwsza część projektu globalnego, który finalnie obejmie prace inwestycyjne na odcinku Chybie/Żory-granica państwa. Wartość projektu globalnego szacowana jest na około 300 mln euro.

Łączny budżet CEF w latach 2014-2020 to 30,6 mld EUR, z czego 24,2 mld zostało przeznaczone na transport. Środki te przeznaczone są na budowę systemu czystego, bezpiecznego, inteligentnego i zrównoważonego transportu, dlatego też większość dotacji przyznawanych jest na inwestycje kolejowe. (PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
umowa
CPK
kolej

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....