TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Jesteś tutaj: Infoair / Kosztowna zmowa cenowa 
Kosztowna zmowa cenowa
Marek Sieczkowski - Opublikowano: 19.02.2008 17:17:10
Kosztowna zmowa cenowa

W sumie ponad 100 milionów funtów brytyjskich (200 milionów dolarów amerykańskich) kary zapłacą dwie linie lotnicze: Virgin i British Airways. Decyzją nowojorskiego sądu zostały one ukarane za wprowadzenie nieuzasadnionych podwyżek cen biletów na transatlantyckich połączeniach.

Od sierpnia 2004 do marca 2006 na trasach transatlantyckich drastycznie wzrosły ceny biletów lotniczych. W szczególności podwyżki dotknęły pasażerów dwóch linii: Virgin i British Airways. Obydwa przedsiębiorstwa zmiany cen biletów tłumaczyły rosnącymi cenami paliwa. Taka wyjaśnienia nie przekonały pasażerów, którzy poskarżyli się na decyzję do rzeczników praw klienta.

Sąd w Kalifornii przyznał rację grupowemu zażaleniu pasażerów i oskarżył obie linie, zarówno Virgin jak i British Airways, o nieuzasadnione podniesienie cen biletów. W procesie udowodniono, że oba przedsiębiorstwa zawarły nieformalne porozumienie w tej sprawie, zwiększając ceny w przedziale 1,55-20,50 dolarów (1-11,50 funtów) za bilet.

Na mocy wyroku sądowego każdy z oszukanych pasażerów może odebrać od przewoźników rekompensatę w wysokości 10 funtów brytyjskich (20 dolarów amerykańskich). Szacuje się, że osób, które w rozpatrywanym okresie korzystały z usług przewoźników, może być nawet 8 milionów. W sumie daje to niebagatelną wysokość kary –British Aitrways i Virgin muszą zapłacić ponad 100 milionów funtów brytyjskich!

Mimo, że wyrok został zasądzony w Kalifornii to jest prawomocnym postanowieniem zarówno w USA jak i Wielkiej Brytanii. Dzieje się tak, gdyż amerykańskie prawo pozwala na rozpatrywanie spraw zagranicznych przedsiębiorstw, które mają swoje filie w Stanach Zjednoczonych.

 

Rzecznik linii Virgin powiedział, że dyrekcja firmy żałuje wprowadzenia tych podwyżek i szybko wypłaci odszkodowania. Dyrektor naczelny British Airways, Willy Walsh oświadczył, że stanowczo potępia wszelkie praktyki antykonkurencyjne. Te słowa stoją w pewnej sprzeczności z rzeczywistością, gdyż w zeszłym roku British Airways zapłaciło polubownie brytyjskim władzom 250 milionów funtów, aby ustrzec się procesu za prowadzenie potajemnych rokowań z Virgin w sprawie dopłat za paliwo. Taką decyzję podjął amerykański sąd. Grzywna została wymierzona za zmowę cenową z głównym konkurentem - liniami Virgin Atlantic. British Airways same przyznały się, że w latach 2004-06 uzgadniały z konkurentem wysokość dodatkowych opłat paliwowych, które klienci musieli płacić na trasach transatlantyckich. Miała to być rekompensata za rosnące ceny paliwa. Dopłata wynosiła średnio 60 funtów na trasie Londyn - lotniska USA. Ponieważ sprawa wyszła na jaw dzięki donosowi Virgin, ta linia nie poniosła kary. Grzywna dla BA mogła wynieść nawet 900 mln dol., ale obniżono ją, bo spółka współpracowała z wymiarem sprawiedliwości. Jednocześnie toczy się postępowanie wobec 10 obecnych i byłych osób z kierownictwa linii, właśnie za nieuzasadnione podniesienie cen biletów lotniczych. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
Zmowa cenowa
British Airways
Virgin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....