TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Liczba obsłużonych pasażerów przez polskie lotniska
Marek Sieczkowski - Opublikowano: 22.01.2008 18:35:25
Liczba obsłużonych pasażerów przez polskie lotniska

Urząd Lotnictwa Cywilnego przedstawił szczegółową analizę ruchu pasażerskiego na polskich lotniskach. Odprawiły one ponad 19 milionów podróżnych. Stanowi to 24 procentowy wzrost w stosunku do 2006 roku. W porównaniu z rokiem 2004 jest to aż dwukrotna wielkość. Nie ma wątpliwości –tak dobre wyniki to zasługa przede wszystkim lotnisk regionalnych, które po raz pierwszy obsłużyły więcej pasażerów niż warszawskie Okęcie.

W Polsce boom na rynku lotniczym wciąż trwa. Prawie wszystkie lotniska odnotowały znaczny wzrost odprawionych pasażerów. Razem obsłużyły ponad 19 milionów osób w 2007 roku. Stanowi to 24 procentowy wzrost w stosunku do roku ubiegłego. Niewątpliwie na tak dobre wyniki wpłynęło utrzymujące się stosunkowo wysokie tempo wzrostu gospodarczego Polski. Nadal odczuwa się pozytywny wpływ liberalizacji –otwarcia rynku przewozów lotniczych (2004 r). W minionym roku nastąpiła dalsza ekspansja tanich linii lotniczych. Zwiększona konkurencja powodowała obniżenie wysokości cen biletów i wzrost zainteresowania transportem lotniczym. Wszystkie te czynniki powodują, że latamy chętniej i częściej.

Pozytywną tendencją jest dalszy rozwój portów regionalnych oraz coraz większe ich znaczenie w ogólnej liczbie obsłużonych pasażerów. Po raz pierwszy w historii razem obsłużyły one więcej pasażerów niż warszawskie Okęcie. Część przewoźników, szczególnie tanich linii lotniczych, szukając możliwości obniżenia kosztów działalności jak również nowych nisz rynkowych, uruchamia nowe połączenia właśnie z portów regionalnych. Lotniska te konkurują między sobą ceną i jakością usług, co również pozytywnie wpływa na oferty przewoźników. Nie tak dawno Germanwings przeniósł się z Krakowa do Katowic.

Wzrost znaczenia portów regionalnych to także więcej połączeń w Polsce, a także zwiększenie konkurencyjności transportu lotniczego na rynku krajowych przewozów pasażerskich. Linia Jet Air uruchomiła właśnie połączenie pomiędzy Katowicami a Bydgoszczą. Być może wkrótce uruchomi loty z Katowic do Gdańska.

Większe potoki pasażerów na lotniskach oznaczają konieczność ich rozbudowy, a to z kolei pozytywnie wpływa na rozwój regionu.

Już ponad połowa pasażerów skorzystała z portów regionalnych. Odprawiły one 9 mln 898 tys. osób i jest to o 36 % więcej niż w roku ubiegłym. Spośród portów regionalnych dominującą pozycję osiągnął port lotniczy w Krakowie odprawiając 3 mln 42 tys. pasażerów (prawie 16% udziału w rynku). Na kolejnych pozycjach uplasowały się lotniska w Katowicach (1 mln 980 tys. –11% udziału w rynku), Gdańsku (1 mln 741 tys. –9% udziału w rynku) oraz Wrocławiu (1 mln 270 tys.- 7% udział w rynku). Najmniejszą ilość podróżnych obsłużył port w Zielonej Górze ( 6,7 tys.) oraz Bydgoszczy (181 tys.).

Porównując bieżący rok do 2006 największą dynamikę wzrostu obsługi pasażerów odnotował port lotniczy w Łodzi (ponad 50%). Na drugim miejscu uplasował się Wrocław (49%), a na trzecim –Gdańsk (39%). Ujemną dynamiką, jako jedyny, odnotował port lotniczy w Zielonej Górze (-19%). Warto mieć na uwadze, że porównując rok 2006 z 2005 widać, że to samo lotnisko odnotowało 1848% wzrost.

   

Pod względem dynamiki wzrostu obsłużonych pasażerów rekordowym rokiem był 2006. W porównaniu z 2005 największy wzrost podróżnych odnotowały: Zielona Góra (1848%), Łódź (1034%) oraz Bydgoszcz (244%).

Analizując polski rynek pasażerskich przewozów lotniczych od momentu jego liberalizacji (2004 rok) zauważyć należy, że największą dynamikę wzrostu w obsłudze pasażerów zanotował port lotniczy Łódź Lublinek. Jest to imponujący wynik –wzrost aż o 4859%. Na drugim miejscu jest Bydgoszcz Szwederowo (617%), a na trzecim –Rzeszów Jasionka (290%). Stawkę zamyka lotnisko Warszawa Okęcie (52%).

Czy taka dynamika wzrostu w pasażerskich przewozach lotniczych się utrzyma? Wszystko wskazuje, że tak. Sytuacja ekonomiczna kraju, wzrost mobilności społeczeństwa będzie korzystnie wpływać na ta gałąź transportu. Samoloty są coraz lepszą alternatywą dla pociągów i samochodów, które w Polsce nie oferują tak dobrych warunków podróży.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
ULC
Lotnisko
Okęcie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....