TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

O CPK w ... Płocku: Walka z wykluczeniem komunikacyjnym [FILM]
- Opublikowano: 12.06.2020 12:30:26
O CPK w ... Płocku: Walka z wykluczeniem komunikacyjnym

W tym roku projekt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) wkroczy w przełomowy moment. Wybranych zostanie kilku partnerów do istotnych elementów tej inwestycji, w tym doradca strategiczny, a później partner strategiczny lotniska – zapowiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Wiceminister infrastruktury, jednocześnie koordynujący projekt CPK przypomniał podczas środowej. 10 czerwca,  konferencji prasowej w Płocku (Mazowieckie), że mijają trzy lata od decyzji o podjęciu tej inwestycji. Wspomniał dla porównania, że w np. w przypadku lotniska Western Sydney od decyzji o przedsięwzięciu do wbicia pierwszej łopaty, czyli etap planowania, minęło osiem lat.

"My robimy w Polsce to znacznie szybciej. Ten harmonogram, który mówi o rozpoczęciu robót budowlanych w roku 2023 i pierwszych lotów w roku 2027, jeżeli go osiągniemy, to można powiedzieć, że będzie to rekord świata, a przynajmniej rekord jurysdykcji Unii Europejskiej" – oświadczył Horała. Podkreślił, że w przypadku CPK "w tym roku projekt będzie miał właściwie przełomowy moment, ponieważ zostanie wybranych kilku partnerów do istotnych elementów inwestycji - najważniejszy z nich to doradca strategiczny, a później partner strategiczny komponentu lotniskowego". Nawiązując do tego etapu przygotowań zaznaczył, iż poprzedziły go wielomiesięczne negocjacje biznesowe.

"Jesteśmy na ostatnim etapie formalnym – lotnisko Incheon z Seulu i lotnisko Narita w Tokyo to są dwa lotniska, które są na tej ostatniej prostej. Jedno z nich zostanie doradcą, a później partnerem strategicznym projektu" – powiedział Horała. Dodał, iż jednocześnie rozpocznie się w tym roku opracowywanie master planu lotniska CPK, jak również wybrany zostanie integrator węzła komunikacyjnego dla tego projektu.

Wiceminister infrastruktury zwrócił uwagę, że CPK to nie tylko inwestycja związana z budową lotniska, ale również plan budowy i modernizacji sieci połączeń kolejowych i drogowych. Wspomniał, iż w tej części projektu - w komponencie kolejowym i drogowym – wykonano strategiczne studium lokalizacyjne, zaprojektowane korytarze transportowe, w tym wielowariantowe przebiegi linii kolejowych i drogowych.

"W sumie projektanci CPK musieli zaprojektować kilkadziesiąt tysięcy kilometrów przebiegu linii i dróg, znacznie więcej, niż cały system drogowy i kolejowy w Polsce obecnie. Mamy już gotowe harmonogramy tych inwestycji" – zaznaczył Horała. Zapowiedział, że prace przy pierwszych pięciu odcinkach linii kolejowych ruszą w tym roku, a przy następnych będą rozpoczynane sukcesywnie w kolejnych latach. "CPK to nie jest tylko duże, międzynarodowe lotnisko, ale nowa rama, nowy system komunikacyjny kraju, skrojony na potrzeby współczesnej Polski" – podkreślił.

W ocenie wiceministra infrastruktury, projekt CPK jest "korzystny dla całego kraju, całego społeczeństwa". "Ale, jeżeli miałbym wskazać, gdzie będzie ta największa korzyść, w jakich miejscach mieszkańcy odczują największą poprawę w związku z realizacją programu inwestycyjnego CPK, to są to takie miasta, jak właśnie Płock, jak Włocławek, Łomża, Ostrołęka, Sieradz czy Jastrzębie Zdrój" – oświadczył Horała. Wskazał przy tym, iż są to miasta średniej wielkości, obecnie albo całkowicie pozbawione transportu kolejowego i źle skomunikowane drogowo, albo transport, jeżeli tam istnieje, to w "szczątkowej wersji".

Wiceminister infrastruktury ocenił, że właśnie dzięki projektowi CPK takie miasta, jak Płock zyskają nowe połączenia transportowe i dzięki temu będą mogły przełamać wykluczenie komunikacyjne, co wpłynie m.in. na rozwój inwestycji w tych ośrodkach.

"Jeszcze raz podkreślę, bo to jest najważniejsze. Program inwestycyjny CPK to jest program dla całej Polski, na którym skorzystają wszyscy Polacy. To będą miejsca pracy dla Polaków, to będą pieniądze dodatkowe w kieszeniach Polaków, to będą miliardy dolarów, miliardy euro na inwestycje przyciągnięte do Polski, a najbardziej na tym programie skorzystają mieszkańcy takich miast, jak Płock" – oświadczył Horała. .(PAP)

Zobaczcie płocką konferencję na filmie:
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
CPK
rząd

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....