TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Oświetlenie LED na parkingach Kraków Airport
INFOAIR.PL - Opublikowano: 31.07.2019 13:30:54
Oświetlenie LED na parkingach Kraków Airport

W swojej strategii zrównoważonego rozwoju, Kraków Airport chce mocniej angażować się w ochronę środowiska naturalnego oraz dążyć do sukcesywnej redukcji zużycia energii elektrycznej, przyczyniając się tym samym do obniżania emisji gazów cieplarnianych. Dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, krakowskie lotnisko zakończyło właśnie wymianę oświetlenia parkingowego na energooszczędne lampy typu LED.

Podejmując decyzję o wymianie instalacji świetlnej na lotniskowych parkingach, Kraków Airport kierował się nie tylko kryterium energooszczędności i wydajności nowych lamp, ale także dbałością o środowisko naturalne.

Najnowsze rozwiązania technologiczne zwiększają wydajność oraz gwarantują dłuższą żywotność produktów, co tym samym przyczynia się do zmniejszania ilości energii potrzebnej do ich zasilania oraz eliminowania elementów, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Zastosowanie żarówek typu LED, oprócz redukcji zużycia energii elektrycznej, eliminuje emisję ciepła. Obecnie śmiało można je stosować jako zamienniki tradycyjnych świetlówek rtęciowych oraz żarówek fluorescencyjnych lub żarowych.

Inwestycja objęła wymianę na energooszczędne 157 opraw instalacji oświetlenia zewnętrznego na parkingu terenowym oraz 1239 opraw instalacji oświetlenia wewnętrznego w garażu wielopoziomowym. Zainstalowane lampy typu LED są odpowiednikami dotychczasowych źródeł światła, a ich żywotność w zależności od rodzaju dobranych zamienników mieści się w zakresie od trzydziestu do pięćdziesięciu tysięcy godzin ciągłej pracy. Dodatkowo, garaż wielopoziomowy wyposażony jest w centralny system zarządzania oświetleniem, który pozwala na racjonalne gospodarowanie energią zasilającą instalację. System ten daje możliwość sterowania światłem w zależności od potrzeb użytkowników parkingu.

Szacuje się, że zainstalowane oświetlenie przyczyni się do redukcji zużycia energii elektrycznej o 425,36 MWh/rok, co stanowi ok. 60% dotychczasowego zasobu prądu potrzebnego do oświetlania tej przestrzeni. Niewątpliwym walorem tego przedsięwzięcia jest fakt, że dzięki generacji niewielkiej ilości energii cieplnej przez nowe lampy zostanie zredukowana ilość dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 339,44 Mg/rok. W przeciwieństwie do starego rodzaju oświetlenia, diody LED są bezpieczne dla ich użytkowników oraz dla środowiska naturalnego. Nie zawierają toksycznych metali ciężkich oraz rtęci, a na ich korzyść przemawia również możliwość późniejszego recyclingu. Mając na względzie odpowiedzialne zarządzanie niebezpiecznymi odpadami, wykonawca zlecenia na etapie umowy został zobowiązany do utylizacji zdemontowanych świetlówek gazowych (prawie 1400 sztuk) i przedłożenia dokumentów, potwierdzających ten fakt.

Zadanie "Poprawa efektywności energetycznej poprzez wymianę oświetlenia na energooszczędne typu LED na parkingach Kraków Airport" zrealizowano dzięki środkom pozyskanym z NFOŚiGW w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 340 322,55 zł, z czego wysokość dofinansowania NFOŚiGW wynosiła 267 703,13 zł. Za realizację inwestycji odpowiedzialna była firma NEOXIM sp. z o.o. z Warszawy.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Kaków
NEO-XIM
NFOŚiGW

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....