TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Polskie lotniska po trzech kwartałach 2017 r.: 30 mln pasażerów
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 01.02.2018 16:09:09
Polskie lotniska po trzech kwartałach 2017 r.: 30 mln pasażerów

Polskie porty lotnicze po trzech kwartałach ub.r. obsłużyły ponad 30 mln pasażerów, co stanowi 18-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu 2016 r. - poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego. Dodano, że po raz kolejny odnotowaliśmy lepsze wyniki od rynków europejskich i światowych.

Jak poinformował w komunikacie ULC, liderem wzrostu pod względem liczby obsłużonych pasażerów było Lotnisko Chopina w Warszawie, z wynikiem ponad 12 mln pasażerów, a wśród portów regionalnych lotnisko Kraków-Balice z wynikiem 4,3 mln pasażerów.

PLL LOT obsłużyły po trzech kwartałach 2017 roku o ponad 1 mln 118 tys. pasażerów więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku.

"Duże wzrosty odnotowali również przewoźnicy niskokosztowi, a w szczególności Ryanair, który obsłużył o 1 mln 425 tys. pasażerów więcej niż w trzech pierwszych kwartałach 2016 roku. Dynamicznie rozwijał się też Wizz Air, który przewiózł o 742 tys. pasażerów więcej w tym okresie niż w roku ubiegłym" - czytamy.

Wśród portów regionalnych ponownie liderem wzrostów było lotnisko Kraków-Balice. Ruch w tym porcie wzrósł po trzech kwartałach o ponad 587 tys. pasażerów (16 proc. wzrostu). Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice odnotował drugi najwyższy wzrost ilościowy po trzech kwartałach (+536 tys. pasażerów i 21 proc.).

Jak dodano, na wyniki pozostałych portów wpłynęli głównie przewoźnicy niskokosztowi, w szczególności Ryanair i Wizz Air, którzy łącznie w portach regionalnych zwiększyli przewozy po trzech kwartałach o ponad 1,3 mln pasażerów. Obaj przewoźnicy utrzymali w tym okresie taki sam udział w rynku, jak w analogicznym okresie 2016 roku – 64 proc. W przypadku Ryanair, największe wzrosty ilościowe zanotowano na trasach do i z Wielkiej Brytanii, Włoch i Portugalii. W przypadku Wizz Air były to przewozy na trasach: Norwegia, Ukraina i Holandia. Znaczne wzrosty zanotował również EasyJet (razem z EasyJet Switzerland), który przewiózł o ponad 158 tys. pasażerów więcej niż w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku.

ULC przekazał, że po trzech kwartałach 2017 roku ruch międzynarodowy w Polsce zanotował znacznie wyższą dynamikę (+16 proc.) w porównaniu do przewozów międzynarodowych zrealizowanych przez porty ACI – Airports Council International. ACI to Międzynarodowa Rada Lotnisk, która reprezentuje ponad 1950 lotnisk w 176 krajach.

"Do wzrostu w ruchu międzynarodowym przyczyniły się w szczególności przewozy regularne, gdzie liderem od lat pozostaje Ryanair, który odnotował też drugi największy wzrost pod względem ilościowym (+875 tys. pasażerów). Największy wzrost w 2017 roku odnotował PLL LOT (+890 tys.), a trzeci w kolejności – Wizz Air (+741 tys.)"- napisano.

Jak zauważa ULC, również w ruchu krajowym dynamika przewozów w polskich portach lotniczych kształtowała się na znacznie wyższym poziomie niż w portach ACI. "Polski rynek odnotował wzrost krajowych przewozów pasażerskich na poziomie 29 proc. po trzech kwartałach. Liderem pod względem liczby przewiezionych pasażerów na rynku krajowym pozostał PLL LOT, który zanotował wzrost ilościowy o 235 tys. pasażerów po trzech kwartałach 2017 roku. Największy wzrost ilościowy w tym okresie odnotował jednak Ryanair (+551 tys. pasażerów), dzięki połączeniom pomiędzy Warszawą, a Gdańskiem, Wrocławiem i Szczecinem" - przekazał urząd.

ULC zauważa, że pozytywne trendy widać na rynku przewozów czarterowych. Po trzech kwartałach ub.r. obsłużono ponad 3,6 mln pasażerów, co dało prawie 466 tys. pasażerów więcej, niż w analogicznym okresie 2016 r. i przełożyło się łącznie na 15 proc. wzrost. Było to spowodowane wynikami zarówno z pierwszego (+23 proc.), jak i drugiego (+20 proc.), a także w mniejszym stopniu trzeciego kwartału 2017 roku (+12 proc.).

Najpopularniejszym kierunkiem w ruchu czarterowym, podobnie jak w analogicznym okresie 2016 roku, była Grecja. Największy wzrost był jednak w przypadku Egiptu, a następnie oprócz Grecji, także Turcji i Albanii.

ULC podał, że najpopularniejszymi kierunkami w ruchu regularnym po trzech kwartałach 2017 roku były Wielka Brytania i Niemcy. "Można podkreślić, że od lat oba kierunki są najchętniej odwiedzane przez Polaków. W przypadku Wielkiej Brytanii mamy do czynienia także z największym przyrostem liczby pasażerów, który wzrósł o ponad 614 tys. Do kolejnych największych wzrostów w ramach przewozów regularnych doszło w przypadku Włoch, Hiszpanii i Ukrainy"- napisano. Dodano, że za wzrost liczby pasażerów na tych kierunkach w dużej mierze byli odpowiedzialni przewoźnicy niskokosztowi. Wyjątek stanowiły przewozy na Ukrainę, gdzie do wzrostu przyczynił się w największym stopniu PLL LOT, choć i tym przypadku Wizz Air uzyskał równie dobre wyniki.

Po trzech kwartałach w większości portów lotniczych doszło do wzrostu przewozów regularnych. Nieznaczne spadki zanotowało lotnisko Poznań-Ławica. Trochę większe spadki zanotowały lotniska Łódź-Lublinek (spowodowane wycofaniem się przewoźnika Adria Airways) i Bydgoszcz-Szwederowo. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
ULC

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....