TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Pomoc dla regionalnych lotnisk - być może w lipcu
InfoAir.pl - Opublikowano: 07.07.2020 14:00:22
Pomoc dla regionalnych lotnisk - być może w lipcu

Projekt rozporządzenia zapewniający 142 mln zł dodatkowego wsparcia dla portów lotniczych jest procedowany, trwa druga runda konsultacji, wkrótce powinno być ono gotowe; bardzo prawdopodobne, że w lipcu - powiedział PAP wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów z 21 maja br. w sprawie lotnisk użytku publicznego, na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej.

142 mln

Projekt przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Zgodnie z nim 14 lotnisk otrzyma dotację; łącznie na ten rok przewidziane są ok. 142 mln zł. Dodatkowe wsparcie dla portów lotniczych jest oferowane w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej.

"Projekt rozporządzenia Rady Ministrów jest obecnie procedowany, odnośnie samego mechanizmu. To, że jest kwota zagwarantowana w budżecie i że ta pomoc będzie dla wszystkich lotnisk w Polsce, to jest już zdecydowane. W pierwszym obiegu dostaliśmy dużo uwag do tego rozporządzenia. Stąd teraz jest druga runda konsultacji. Mam nadzieję, że będzie ona przebiegała szybciej, bo już duża część uwag jest uwzględniona i że wkrótce to rozporządzenie już będzie" - powiedział Horała.

Dopytywany czy w lipcu rozporządzenie może być gotowe, powiedział: "Myślę, że jest to bardzo prawdopodobne". Przekazał, że zaraz po tym gdy rozporządzenie wejdzie w życie, będzie można rozpocząć wypłatę pieniędzy lotniskom.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, dodatkowy mechanizm dotacji zostanie przeznaczony dla spółek zarządzających polskimi lotniskami.

Horała w maju informował, że "ten dodatkowy mechanizm - to dotacja z funduszy przeznaczonych na walkę z koronawirusem, dotacja dla lotnisk, które w tym szczególnym czasie utrzymują funkcję lotniska publicznego".

Lista lotnisk

Zgodnie przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury projektem rozporządzenia, porty na których należy zapewnić utrzymanie minimalnej gotowości operacyjnej lotniska, to: Łódź, Lotnisko Chopina w Warszawie, Poznań – Ławica, Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Rzeszów – Jasionka, Szczecin – Goleniów, Katowice – Pyrzowice, Bydgoszcz, Kraków – Balice, Wrocław – Strachowice, Zielona Góra – Babimost, Olsztyn-Mazury, Warszawa/Modlin oraz Lublin.

Na mocy rozporządzenia otwarta zostanie droga do otrzymania dotacji z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla lotnisk, które będą zobowiązane do utrzymania minimalnej gotowości operacyjnej w stanie zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.

Aktualna sytuacja

Zdaniem wiceministra, polskie lotniska poradziły sobie z organizacją ruchu na nowych zasadach, po odmrożeniu połączeń lotniczych.

"Wygląda to dobrze. Pasażerowie też stosują się do tych wymogów. Przyznać trzeba, że ten ruch jest zdecydowanie mniejszy pod względem natężenia, wiec i łatwiej jest go organizować. W miarę jak natężenie ruchu będzie rosło, to będą kolejne egzaminy do zdania, ale na razie wygląda to dobrze" - ocenił Horała.

Od 1 czerwca można podróżować samolotami, najpierw były to loty krajowe, potem wprowadzano połączenia międzynarodowe, ale z ograniczeniami do poszczególnych państw.

Podczas podróży samolotem pasażerowie muszą stosować się do nowych wytycznych, jak m.in. obowiązku noszenia maseczek, utrzymywania dystansu społecznego. Do samolotu nie wejdzie podróżny, którego temperatura jest równa albo przekracza 38 st. Celsjusza. Temperatura sprawdzana jest na lotniskach. Porty lotnicze muszą m.in. zapewnić dystans społeczny podróżnym w obiektach lotniskowych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
rząd
lotnisko

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....