TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Poznańskie lotnisko: za nami rekordowy 2018 rok
InfoAir.pl - Opublikowano: 13.02.2019 11:30:29
Poznańskie lotnisko: za nami rekordowy 2018 rok fot. UM Poznań

Port Lotniczy Poznań - Ławica ma się, czym pochwalić. W 2018 r. lotnisko wykonało plan na 2,5 roku, a więc osiągnęło wynik, do którego spodziewano się dojść dopiero w 2020 r. W ubiegłym roku Ławica dołączyło do grona portów lotniczych obsługujących rocznie około 2,5 miliona pasażerów.

27 września 2018 r. poznański port lotniczy po raz pierwszy w historii, w ciągu jednego roku kalendarzowego obsłużył 2-milionowego pasażera. Łącznie, w 2018 r. z Ławicy wyleciało 2 217 584 osób, czyli o 1/3 więcej niż w 2017 roku.

- Mamy przyjemność ogłosić, że 2018 r. był rokiem absolutnych rekordów. Osiągnęliśmy dynamikę wzrostu na poziomie 33,6 proc. To nie tylko najlepszy wynik w Polsce, ale też jeden z najlepszych w Europie. Jeśli chodzi o porty lotnicze do 5 mln pasażerów, pod względem dynamiki wyprzedziło nas tylko jedno lotnisko, gruzińskie Kutaisi - mówi Mariusz Wiatrowski, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Tak dobry wynik oznacza, że poznańskie lotnisko nie będzie musiało zwracać dofinansowania unijnego, które pozyskało na rozwój infrastruktury.

- Oferta lotniska jest bardzo bogata. Wzrasta liczba lotów czarterowych, mamy 42 kierunki do 17 krajów. Ubiegły rok był też bardzo dobry dla ruchu regularnego niskokosztowego. Mówimy o 34 kierunkach do 16 państw. W tym przypadku odnotowaliśmy wzrost na poziomie 16 proc. Bardzo efektowny jest również ruch do takich portów, jak Warszawa, Frankfurt i Monachium - wylicza prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Satysfakcji z wyników Ławicy nie kryją władze Miasta Poznania. Jak zauważył zastępca prezydenta, Mariusz Wiśniewski, rzadko zdarza się, że firma osiąga przewidziany wynik 2 lata wcześniej.

Szersze ujęcie

- Na rozwój lotniska patrzymy w szerszym ujęciu, wieloletnim. Mamy świadomość, jak wiele zależy od Miasta. Polityka proinwestycyjna, wspieranie rozwoju firm, które tworzą centra nowoczesnego biznesu - to sektory życia, które przekładają się na rozwój ruchu biznesowego. Do tego dochodzą działania, które przyciągają do naszego miasta coraz więcej turystów - zauważa Mariusz Wiśniewski.

Pomóc w rozwoju portu mogą pieniądze, które Miasto Poznań i Zarząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie zamierzają przeznaczyć na promocję regionu. W ciągu 4 lat będzie to 26 mln złotych.

Poznańskie kierunki

Prawie połowa, bo aż 48 proc. ruchu na poznańskim lotnisku generują tanie linie lotnicze. 33 proc. to ruch czarterowy, a 19 proc. tradycyjny. Wśród przewoźników najwięcej połączeń należy do Ryanaira (41 proc.) i Wizzaira (31 proc.), a dalej Lufthansy (15 proc.), LOT-u (12 proc.) i SAS (1 proc.).

W 2018 r. wzrósł ruch tanich linii lotniczych. Pod koniec października 2017 r. Ryanair zainaugurował 7 nowych połączeń (Ateny, Tel Awiw, Ejlat, Madryt, Castellon, Oslo-Torp i Billund), a także zwiększył częstotliwość na trasie do Londynu Stansted (z 7 do 8 lotów tygodniowo). Od sezonu Lato 2018 pojawiły się nowe połączenia Wizz Aira - do Dortmundu i Reykjaviku oraz Ryanaira - do Mediolanu-Bergamo. Od sezonu Zima 2018/2019 poznaniacy mogą latać do Kijowa - Borispol. Zwiększono też częstotliwość lotów na grecką wyspę Korfu (z 1 do 2 rejsów tygodniowo).

Wzrost nastąpił także w przypadku lotów tradycyjnych. Aż trzy razy dziennie polecieć można z Poznania do Frankfurtu, kontynuowane są loty do Lwowa i Tel Awiwu. Rekordy odnotowywane są na trasie Poznań - Warszawa, obsługiwanej z częstotliwością 30 rejsów tygodniowo. W przypadku ruchu regularnego najpopularniejsze kierunki, oprócz stolicy naszego kraju, to Londyn, Frankfurt i Monachium.

- To ruch o charakterze biznesowym, związany z kongresami, konferencjami oraz współpracą gospodarczą na poziomie małych i średnich przedsiębiorstw - tłumaczy Grzegorz Bykowski, wiceprezes zarządu Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Na wypoczynek

Dużą popularnością w 2018 roku cieszył się też ruch czarterowy, czyli loty organizowane przez biura podróży. W szczycie sezonu (lipiec-sierpień) odbywało się ponad 100 rejsów czarterowych tygodniowo. Z poznańskiej Ławicy można było wylecieć w 42 kierunkach. Wśród nich znalazło się 9 nowości.

Latem 2018 po raz pierwszy w historii portu Ławica utrzymało się bezpośrednie połączenie na Dominikanę, a w sezonie Zima 2018/2019 lotów na Wyspy Kanaryjskie czy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W okresie zimowym wzmocniono też wyjazdy do Turcji i Egiptu.

- Zaczynamy łączyć coraz więcej kontynentów. To, że widzimy duży wzrost w segmencie czarterowym świadczy o tym, że poznaniacy i Wielkopolanie, wolą wypoczywać w zorganizowany sposób. Preferują to bardziej niż wyjazdy indywidualne - wyjaśnia Grzegorz Bykowski.

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne 2018 roku to: Antalya w Turcji (115 450 pasażerów), Burgas w Bułgarii (55 095 pasażerów) oraz Grecja (Heraklion - 50 785, Rodos - 45 145, Zakhyntos - 44 534).


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
rynek
lotnisko
Lotnisko Poznań
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....