TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Ruszyła przebudowa terminala w Katowicach
PAP - Opublikowano: 30.08.2019 12:30:43
Ruszyła przebudowa terminala w Katowicach; fot. Katowice Airport

Od 28 sierpnia pasażerowie korzystający z lotniska Katowice muszą liczyć się z utrudnieniami związanymi z rozpoczynającą się przebudową i rozbudową tamtejszego terminalu pasażerskiego B. Wszystkie zaplanowane prace mają potrwać do końca I poł. 2021 r.

Rozpoczynająca się we wrześniu br. przebudowa i rozbudowa największego terminalu lotniska Katowice to element zaplanowanego do 2025 r. programu inwestycyjnego zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), o wartości ponad 600 mln zł.

Co się zmiani?

Dzięki inwestycji powierzchnia obiektu, obsługującego odloty do lotnisk w obrębie strefy Schengen, wzrośnie o 40 proc., a przepustowość całego portu zwiększy się z 6 do 8 mln pasażerów rocznie.

Jak poinformował we wtorek Piotr Adamczyk z działu marketingu GTL, w pierwszym etapie realizacji projektu już od środy zostaną zamknięte wszystkie wejścia do terminalu B od strony parkingu. Wejście możliwe będzie tylko przez sąsiadujący z terminalem B terminal pasażerski A.

Przed terminalem B umieszczone zostanie zaplecze budowy, co będzie wiązało się z wyłączeniem 120 miejsc parkingowych na parkingu P1 oraz przeniesieniem tamtejszej strefy do wysiadania przed terminal pasażerski C. Przed zamknięciem na czas inwestycji części parkingu przed terminalem B, GTL udostępniło 660 miejsc w nowej, zachodniej części parkingu P1.

Wewnątrz terminalu B, w hali ogólnodostępnej, zamknięta zostanie wschodnia część pierwszego piętra; przestaną działać mieszczące się tam punkty gastronomiczne. Z użytku wyłączone zostanie też całe drugie piętro hali, ze znajdującym się tam tarasem widokowym.

Na początkowym etapie inwestycji większe zmiany nie są planowane na parterze hali ogólnodostępnej. Harmonogram przewiduje, że do sierpnia 2020 r. działać tam będą wszystkie stanowiska odprawy biletowo-bagażowej oraz cała strefa kontroli bezpieczeństwa.

W hali odlotów w terminalu B, która znajduje się za kontrolą bezpieczeństwa, również zaplanowano zamknięcia części przestrzeni. Tu też obejmą one wschodnią część hali, zarówno na parterze, jak i pierwszym piętrze.

Zaplanowane niedogodności

Cytowany w komunikacie prezes GTL Artur Tomasik powiedział, że inwestycja będzie wiązała się z niedogodnościami. "Niestety pewnego dyskomfortu wynikającego z prowadzonych prac, nie będzie dało się uniknąć, za co przepraszam. Razem z wykonawcą będziemy robili wszystko, żeby go zminimalizować" - zapewnił Tomasik.

Wskazał, że równolegle z tym projektem GTL pracuje nad koncepcją zagospodarowania centralnej części portu. W dokumencie określona zostanie wielkość i lokalizacja nowego, centralnego terminalu pasażerskiego wraz z powiązanymi z nim: nowym systemem dróg wewnętrznych, parkingów oraz drugim hotelem i biurowcem.

"Na postawie przeprowadzonych analiz podejmiemy decyzję o skali kolejnych inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej i parkingowej" - zasygnalizował Tomasik.

Przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B katowickiego lotniska potrwa od września br. do końca pierwszej połowy 2021 r. Według wcześniejszych informacji głównym wykonawcą jest spółka Promus z Rudy Śląskiej. Projekt przebudowy przygotowało Przedsiębiorstwo Spółdzielcze Budoprojekt w Katowicach. Koszt inwestycji to 77,4 mln zł netto.

Po zakończeniu inwestycji w terminalu B z 18 do 28 zwiększy się liczba stanowisk odprawy, z 6 do 8 liczba stanowisk kontroli bezpieczeństwa, a z 10 do 16 – liczba bramek do boardingu. Łączna powierzchnia terminali pasażerskich w Katowice Airport wzrośnie z 29 tys. m kw. do 34 tys. m kw.

Lotnisko Katowice należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2018 roku z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln podróżnych. Port jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Katowice

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....