TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Sanocki dworzec autobusowy na minusie. Za duży?
- Opublikowano: 10.10.2019 16:15:37

Jak informuje Gazeta Wyborcza-Rzeszów - nowoczesny dworzec w Sanoklu będzie przynosił straty. Koszty poniesie miasto. A wszystko dlatego, że na etapie projektu źle oszacowano koszty utrzymania obiektu.

Sanocki dworzec należy do miasta. Powstał w ramach tzw. Miejskich Obszarów Funkcjonalnych za kwotę około 32 milionów zł, z czego 19 mln zł to dofinansowanie unijne. 13 mln zł poszło na zakup 11 nowych niskoemisyjnych autobusów, pozostałe 18 mln zł kosztował sam dworzec.

Powierzchnię nowego dworca wynosi 1274 m kw. Ma dwie kondygnacje, wewnątrz znajdują się poczekalnie, przechowalnia bagażu, kasy, bar, boksy sklepowe, punkt informacji turystycznej, pomieszczenia techniczne dla ochrony i kierowców oraz toalety. Dworzec jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Dostępne są cztery windy, z czego trzy przy kładce łączącej budynek z dworcem kolejowym.

Ta inwestycja była bardzo potrzebna zwłaszcza dlatego, że to właśnie w Sanoku pasażerowie z całej Polski przesiadają się, by dojechać w Bieszczady. Teraz mieszkańcy Sanoka nie mają powodu do wstydu. Nowy budynek wygląda imponująco, jest wizytówką miasta.

Straty

Ale teraz, po niecałych pięciu miesiącach od oddania dworca, okazuje się, że nowoczesny obiekt będzie przynosił miastu straty. I to niemałe.

– Jeszcze nie znamy dokładnej kwoty. Są wyliczenia, z których wynika, że będzie to nawet 800 tysięcy zł strat rocznie, inne zaś wskazują, że będzie to około 600 tys. zł. To się ostatecznie okaże po roku administrowania budynkiem – mówi Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka.

Te kwoty przeraziły władze miasta. Zwłaszcza, że wg wcześniejszych obliczeń koszty miały być nawet czterokrotnie mniejsze. Miasto zaczęło więc szukać kogoś, kto przejąłby dworzec w administrowanie. – Ogłosiliśmy trzy przetargi, by wyłonić nowego administratora, ale nie udało się go znaleźć. Był pomysł, by miejska spółka przejęła administrowanie dworcem, jednak po obliczeniu i porównaniu kosztów zapadła decyzja, że administratorem będzie urząd miasta – podaje obecny burmistrz Sanoka.

– Moim zdaniem dworzec jest zbyt duży jak na Sanok – a jednocześnie brakuje miejsc postojowych dla autobusów. Jest ich w tej chwili pięć plus jedno na linie MKS i taksówki. Zdarza się, że autobusy muszą stać "w sznurku" i czekać na swoją kolej, żeby podjechać i zabrać pasażerów. A przewoźników mamy już ponad 20. Dla przykładu dworzec w Mielcu ma 17 przewoźników, a 11 miejsc postojowych. Przydałoby się więcej miejsc dla autobusów, a sam budynek mógłby być mniejszy – uważa Matuszewski.

WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Sanok

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....