TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Wizz Air na powrót otworzył lotnisko w Katowicach
InfoAir.pl - Opublikowano: 17.06.2020 13:30:08
Lotnisko Katowice wznowiło loty pasażerskie; fot. Airport Katowice

Połączeniami linii Wizz Air do Dortmundu i Oslo lotnisko Katowice wznowiło w środę , 17 czerwca,  rano ruch pasażerski – zgodnie z wytycznymi sanitarnymi. Na razie lata tam tylko ten przewoźnik;

Ryanair i LOT sygnalizują przywrócenie lotów z Katowic od 1 lipca, a Lufthansa – od 1 września.

Wizz Air lata

Jak poinformował PAP Piotr Adamczyk z biura prasowego portu, jako pierwsze w środę rano wystartowały samoloty do Dortmundu, Oslo-Torp, do Burgas i Eindhoven. Łącznie poleciało nimi ponad 180 pasażerów.

Tego dnia z Katowic przewidziano jeszcze połączenie na Teneryfę.

Na czwartek zaplanowano dwa kolejne loty Wizz Air - do Dortmundu i Eindhoven.

Co z resztą?

Jak wynika z informacji lotniska, Ryanair zamierza rozpocząć odbudowę swojej sieci połączeń z Katowic od 1 lipca. Z tą datą figuruje też w systemie sprzedażowym Lotu przywrócenie codziennych kursów między Katowicami i Warszawą. Lufthansa zamierza częściowo przywracać połączenia z Katowic 1 września, a w pełni – od zimowego rozkładu lotów.

Według Adamczyka przewoźnicy czarterowi, którzy dla katowickiego lotniska stanowią ważną część działalności, uzależniają wznowienie swoich połączeń od zniesienia wymogu zajmowania w samolotach co drugiego miejsca – aby można było w całości zapełnić samoloty.

Zgodnie z obecnym rozporządzeniem rządu, które reguluje zasady wykonywania pasażerskich lotów międzynarodowych, linie lotnicze mogą wykonywać rejsy z i do Polski na razie tylko do państw Unii Europejskiej oraz należących do EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria).

Oznacza to, że co najmniej do 30 czerwca br. z i do Polski nie będzie można realizować połączeń do Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej, Portugalii i Szwecji.

Cargo i nowe zasady

Już z początkiem czerwca br. katowickie lotnisko, prowadzące w czasie epidemii ruch cargo i loty związane z serwisowaniem samolotów, było przygotowane do wznowienia obsługi ruchu pasażerskiego na bazie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (European Union Aviation Safety Agency – EASA).

Następnie Katowice Airport potwierdziło gotowość do wznowienia obsługi pasażerów - po ogłoszeniu wytycznych Urzędu Lotnictwa Cywilnego, przygotowanych na podstawie wytycznych EASA, Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS).

Wytyczne te oznaczają m.in. zminimalizowanie liczby osób w terminalach pasażerskich (będą mogli do nich wejść tylko odlatujący pasażerowie, pracownicy lotniska i załogi linii lotniczych) i mierzenie temperatury ciała osób odlatujących z Katowic kamerami termowizyjnymi (granica to 38 stopni).

W terminalu umieszczono szereg piktogramów i grafik dotyczących utrzymywania dystansu. Odpowiednio kierują też one pasażerów do stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, kontroli bezpieczeństwa i dalej - do boardingu. Pasażerowie poruszają się jednokierunkowo, bez możliwości mijania się. Obsłudze zapewniono przesłony.

Odloty z Katowic odbywają się tylko z najstarszego terminalu A; nowszy i większy terminal B jest rozbudowywany. Przygotowany zapasowo został terminal D, w obiektach po terminalu cargo, jednak na razie nie będzie on najprawdopodobniej uruchamiany.

Boarding odbywa się strefowo – bez kolejek i tłoczenia się pasażerów przed bramką. Jeżeli do samolotu pasażerowie są dowożeni autobusami, zachowane zostają związane z tym ograniczenia.

W trakcie podróży lotniczej, czyli od wejścia na lotnisko, w samolocie oraz do wyjścia z lotniska obowiązuje używanie maseczek lub przyłbic. Przed wejściem do terminalu można kupić maseczkę w automacie. Dostępne są automatyczne dystrybutory ze środkiem odkażającym.

W samolotach należy spodziewać się m.in. zamkniętych toalet oraz obowiązku wypełnienia karty lokalizacyjnej. Po wylądowaniu w hali przylotów również trzeba utrzymywać dystans. Po odbiorze bagażu rejestrowanego pasażerowie powinni opuścić terminal.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z siatki jego połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w cargo. Zarządca lotniska przed pandemią koronawirusa prognozował, że w 2020 r. skorzysta z niego 5,5 mln podróżnych.

Kryzys branży lotniczej, wywołany pandemią, wymusił konieczność weryfikacji prognoz. Obecnie władze Katowice Airport spodziewają się, że w 2020 r. z tamtejszej siatki połączeń skorzysta o ponad połowę mniej podróżnych niż w 2019 r.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linia
Lotnisko Katowice
Wizz Air

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....