TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

WizzAir podsumowuje rok 2017 w Polsce
PAP InfoAir.pl - Opublikowano: 18.01.2018 08:10:07 1 komentarz
WizzAir podsumowuje rok 2017 w Polsce

Ponad tysiąc osób w pięciu bazach w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu zatrudniać będzie w tym roku niskokosztowa linia lotnicza Wizz Air. W Polsce w ub. roku linia obsłużyła rekordowe 8,1 mln pasażerów, o 17 proc. więcej niż rok wcześniej.

17 stycznia prezes Wizz Air, Jozsef Varadi - podczas konferencji prasowej w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy - poinformował, że tylko na gdańskim lotnisku przewoźnik obsłużył 2,18 mln pasażerów czyli prawie połowę osób, które w ub. roku skorzystały z portu. Był to wzrost o 11 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Prezes przypomniał, że od grudnia ub. roku w swojej bazie w Gdańsku przewoźnik ma sześć samolotów. Gdańsk jest drugą obok Katowic bazą, w której jest sześć maszyn. Warszawa ma o jedną więcej.

Linia ocenia, że zapewniając niskokosztowe podróże lotnicze miedzy Polską a innymi krajami Europy, wpływa również korzystnie na rozwój lokalnego zatrudnienia w branży lotniczej i turystycznej. "Wizz Air wspiera ponad 6 tys. miejsc pracy w sektorach pośrednio związanych z działalnością linii w Polsce" – podał przewoźnik.

Varadi powiedział, że tylko w bazie w Gdańsku zatrudnionych jest 230 osób. "Ale oczywiście w związku z naszą obecnością na lotnisku wiąże się powstanie większej liczby miejsc pracy w okolicznych sektorach" – dodał. Powiedział, że w Gdańsku linia zainwestowała ponad 600 mln dolarów.

Prezes poinformował, że w związku z dynamicznym wzrostem liczby pasażerów linia uruchomiła "częściowo dofinansowywany program szkolenia pilotów". Wyjaśnił, że "po przeszkoleniu w +akademii pilotów+ młodzi piloci są w stanie uzyskać taki poziom kwalifikacji, który pozwoli im na pilotowanie samolotów A320 i A321". Linia podpisała z firmą Airbus umowę o zakupie kolejnych 146 samolotów z rodziny Airbus A320 neo. "Będzie więcej samolotów i będziemy potrzebować nowych pracowników" – dodał prezes Wizz Air.

Poinformował, że w tym roku linia planuje zwiększyć liczbę miejsc przeznaczonych dla pasażerów latających do i z Polski z 8,9 mln do 11 mln czyli o 24 proc. W 2018 r. ma być w Polsce uruchomionych 11 nowych tras.

W ubiegłym roku linia w Gdańsku obsłużyła 2,18 mln pasażerów, w tym roku chce tę liczbę zwiększyć o 27 proc. Prezes Wizz Air wyjaśnił, że do tego wzrostu liczby pasażerów ma się przyczynić dołączenie do bazy w Gdańsku szóstego samolotu oraz przejście przewoźnika z samolotów A320 do A321. Airbus A321 to największy samolot z rodziny A320, który może zabrać 220 pasażerów, o 40 więcej niż A320. Prezes przyznał, że decyzji o powiększeniu bazy o kolejny, siódmy samolot w Gdańsku można spodziewać się pod koniec roku lub na początku 2019 r.

Od grudnia z Gdańska Wizz Air oferuje połączenia do Wilna, Lizbony i Tromso, na koniec marca zapowiedziano uruchomienie trasy do Lwowa, a na koniec kwietnia do Wiednia. Prezes podał, że podróżni z Gdańska najczęściej korzystają z połączeń dla Wielkiej Brytanii i krajów skandynawskich.

Prezes linii, dopytywany o nowe trasy, zapewnił, że "cały czas firma analizuje różne kierunki i jeżeli uzna, że jakieś połączenie ma sens finansowy, to będzie uruchomione". "A więc mogą w ciągu roku pojawić się informacje o nowych trasach" - dodał.

Varadi, pytany o kłopoty irlandzkiej taniej linii Ryanair, zaznaczył, że niektóre z problemów, z którymi boryka się ta linia, dotyczą całego sektora lotniczego. "Rynek lotniczy w 2017 r. wzrósł bardziej niż można było tego oczekiwać i bardziej niż reszta gospodarki, co przełożyło się na różne problemy" – tłumaczył. Jako przykład podał, że producenci samolotów nie nadążają z produkcją maszyn, a producenci części np. do silników nie nadążają z ich produkcją, brakuje pilotów.

Według wstępnych szacunków Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy w ub. roku obsłużył około 4,6 mln pasażerów, o prawie 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Na czwartek Port zapowiedział podanie oficjalnych danych, także finansowych za ubiegły rok. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
linia
WizzAir
Port Gdańsk
  • D – 18.01.2018

    Gdańsk GDN - Split SPU. Czerwiec - wrzesień, raz w tygodniu!Potrzebny!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....