TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Wojciech Korfanty zostanie patronem katowickiego lotniska?
InfoAir.pl - Opublikowano: 06.09.2020 09:00:59
Wojciech Korfanty zostanie patronem katowickiego lotniska?; fot. KTW

Lotnisko Katowice powinno nosić imię dyktatora III Powstania Śląskiego i śląskiego polityka okresu międzywojennego Wojciecha Korfantego – zawnioskowali samorządowcy z woj. śląskiego.

O złożeniu przez radnych Prawa i Sprawiedliwości na poniedziałkowej sesji regionalnego sejmiku wniosku o przyjęcie oświadczenia ws. nadania portowi lotniczemu Katowice w Pyrzowicach imienia Wojciecha Korfantego poinformowało we wtorek, 2 września  biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Jak wynika z internetowych relacji niektórych radnych, wniosek został przyjęty przez sejmik.

Setna rocznica powstań

Samorząd woj. śląskiego jest mniejszościowym właścicielem zarządcy katowickiego lotniska, spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze; dysponuje blisko 35 proc. udziału w jego kapitale. Największy udział, ponad 42 proc., ma koncern Węglokoks, ponad 17 proc. ma PP "Porty Lotnicze", blisko 5 proc. miasto Katowice, pozostałą część – inne samorządy oraz izby gospodarcze, spółki i osoby fizyczne.

Oświadczenie sejmiku wpisuje się w trwające w regionie i w kraju obchody 100. rocznicy powstań śląskich i będącego ich następstwem przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski. Może też zakończyć wieloletnią dyskusję nad nadaniem katowickiemu lotnisku patrona.

Wśród pojawiających się na przestrzeni lat m.in. w regionalnej prasie propozycji potencjalnych patronów katowickiego lotniska - obok Korfantego - wymieniano np. XIX-wiecznego przemysłowca Karola Godulę. W 2008 r. o nadanie lotnisku imienia słynnego śpiewaka Jana Kiepury apelowały środowiska związane z Sosnowcem, skąd pochodził słynny śpiewak. Z kolei w 2014 r., po śmierci wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara, z koncepcją uczynienia go patronem portu wystąpił Światowy Kongres Kresowian.

Potrzebna nazwa

Władze katowickiego lotniska już kilkanaście lat temu sygnalizowały, że wcześniejsza oficjalna nazwa: Międzynarodowy Port Lotniczy "Katowice" w Pyrzowicach - z punktu widzenia promocji i tworzenia wizerunku lotniska nie była dobra. Dlatego m.in. w katowickiej Akademii Sztuk Pięknych powstał projekt nowego loga, w którym użyto jedynie nazwy "Katowice Airport".

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z siatki jego połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln podróżnych. Kryzys branży lotniczej, wywołany pandemią, wymusił konieczność weryfikacji prognoz sięgających 5,5 mln pasażerów. Obecnie władze Katowice Airport spodziewają się, że w 2020 r. z tamtejszej siatki połączeń skorzysta o ponad połowę mniej podróżnych niż w 2019 r.

Zmarły 81 lat temu Wojciech Korfanty był niepodległościowym Górnego Śląska. 25 października 1918 r. wystąpił w niemieckim parlamencie z żądaniem przyłączenia do państwa polskiego wszystkich polskich ziem zaboru pruskiego. Po niekorzystnej dla Polaków interpretacji wyników plebiscytu, który miał rozstrzygnąć o przynależności państwowej Górnego Śląska, stanął na czele III powstania śląskiego jako jego dyktator. Powstanie przyniosło korzystniejszy dla Polski podział Śląska.

W odrodzonej Polsce Wojciech Korfanty był posłem na Sejm i wicepremierem w rządzie Wincentego Witosa, a także przeciwnikiem politycznym Józefa Piłsudskiego. W 1930 r. został aresztowany i wraz z posłami Centrolewu osadzony w twierdzy brzeskiej.

Wiosną 1935 r. w obawie przed represjami wyemigrował do Pragi. Gdy w kwietniu 1939 r. wrócił do Polski, został aresztowany i osadzony na Pawiaku. Pomimo protestów opinii publicznej spędził tam prawie trzy miesiące. Zwolniono go 20 lipca z powodu ciężkiej choroby. Niespełna miesiąc później zmarł. Spoczął w Katowicach. Jego pogrzeb, na który przyszło ok. 5 tys. osób, stał się manifestacją patriotyczną.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
lotnisko
Lotnisko Katowice

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....