TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

 • Start
 • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Z Olsztyna polecimy do Krakowa i Berlina
PAP - Opublikowano: 28.10.2015 13:07:20 3 komentarze
fot. Wikipedia/Kuba Bożanowski, lic.CC BY 2.0

Spółka samorządowa Warmia i Mazury rozpoczyna tworzenie siatki połączeń lotniczych na uruchamianym lotnisku regionalnym w Szymanach (warmińsko-mazurskie). W środę podpisała umowę z pierwszym przewoźnikiem, który w styczniu rozpoczyna loty do Krakowa i Berlina.

Umowę obowiązującą na pierwszy kwartał 2016 roku podpisał prezes spółki samorządowej zarządzającej lotniskiem Leszek Krawczyk i dyrektor handlowy spółki SprintAir Jarosław Chłopecki.

Obecny na podpisaniu umowy marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Brzezin powiedział, że to ważne wydarzenie rozpoczynające nowy etap w funkcjonowaniu lotniska Olsztyn- Mazury. Jak podkreślił, do tej pory mowa była o kolejnych etapach w budowie portu lotniczego, natomiast obecnie spółka zaczyna etap uruchamiania lotniska podpisując umowę z pierwszym przewoźnikiem. Rozmowy z kolejnymi przewoźnikami są mocno zaawansowane, a kierunki lotów, które mają zostać uruchomione to Dublin, Monachium, Oslo Londyn, a także Warszawa i Gdańsk - dodał.

Dyrektor Jarosław Chłopecki podał, że zgodnie z umową spółka rozpocznie regularne loty z Szyman 21 stycznia. Będą to połączenia do Berlina i Krakowa. Pasażerowie będą latać 3 razy w tygodniu do Berlina i trzy razy tygodniowo do Krakowa na pokładzie samolotu Saab 340, zabierającego 33 osoby.

Jak dodał, loty do Berlina umożliwią pasażerom kontynuację podróży we wszystkich kierunkach europejskich oraz za Ocean. Natomiast loty do Krakowa będą lotami biznesowymi, ale także turystycznymi. "Myślimy o sezonie zimowym i o turystach, którzy chcieliby szybciej przemieścić się na wypoczynek w góry" - wyjaśnił.

Prezes spółki Warmia i Mazury zarządzającej w imieniu samorządu wojewódzkiego lotniskiem regionalnym Leszek Krawczyk powiedział, że obydwa kierunki - zarówno Kraków jak i Berlin -zostaną uruchomione, ponieważ są odpowiedzią na potrzeby pasażerów. Spółka wykonała badania rynku i po analizach okazało się, że najbardziej oczekiwanym kierunkiem lotów krajowych okazał się Kraków - podkreślił. Jak dodał o loty do Berlina z Szyman pytają przedstawiciele niemieckich biur podróży.

Dyrektor departamentu infrastruktury urzędu marszałkowskiego Wiktor Wójcik podkreślił, że wraz z uruchomieniem lotów z Szyman uruchomione zostanie połączenie kolejowe na trasie Olsztyn - Szymany, a rozkład jazdy szynobusów dowożących pasażerów na lotnisko będzie powiązany ściśle z siatką połączeń lotniczych. Podróż szynobusem z Olsztyna do Szyman ma potrwać 45 minut, prędkość, jaką osiągnie autobus szynowy to 110 km na godzinę.

Regionalny port Olsztyn-Mazury powstał w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Inwestycja musi być rozliczona w 2015 r., by nie przepadła unijna dotacja. Koszt szacowany jest na 205 mln zł. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 proc.

Lotnisko w Szymanach od 1996 r. na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Olsztyn
Kraków
Berlin
SprintAir
 • Tak trzymać! – 28.10.2015

  Czuje że SZY nie skończą tak jak Radom :)

 • Infomat – 28.10.2015

  Mogły powstać tak jak Radom czy Jasionka bo były przekształceniem lotnisk wojskowych. Znaczy wojsko straciło tam stałe bazy. Tymczasem nie mogło powstać lotnisko pod Białymstokiem, bo byłoby nowym przyczółkiem wprawdzie cywilnym, ale z powodu parametrów pasa startowego , w razie czego wykorzystywanym przez wojsko. Wielki ruski brat czuwał i nasyłał zielonych od ptaszków gdzie się dało...

 • rodeif – 02.11.2015

  33*3*2*2 = maksymalnie czterystu pasażerów tygodniowjakis start jest, ale szynobusy do Szyman to puste beda jezdzic

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....