TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoBike

InfoShip

Zachodniopomorskie walczy o pomoc dla regionalnych lotnisk!
InfoAir.pl - Opublikowano: 22.05.2020 12:30:20
Marszałek o groźbie upadłości szczecińskiego lotniska: To wina rządu!; fot. UMWZ

Marszałek Olgierd Geblewicz: To rząd jest odpowiedzialny za groźbę upadłości Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów.

Zdaniem zachodnipomorskiego urzędu marszałkowskiego, decyzje rządu pozostawiły Port Lotniczy Szczecin – Goleniów bez możliwości zarabiania i grożą bankructwem.

Dlatego marszałek Olgierd Geblewicz domaga się od rządu obiecywanego wsparcia, którym przedsiębiorstwo nie zostało objęte:

-"Apeluję do pana premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe działania w zakresie realnego wsparcia dla regionalnych portów lotniczych. Niezbędny jest również zwrot kosztów wynikających z funkcjonowania lotniska i obowiązku użyteczności publicznej, a także realizacja obiecywanych inwestycji.

Przez decyzje rządu - zdaniem marszałka - Port Lotniczy Szczecin - Goleniów może podzielić los upadłej przed kilkoma tygodniami ST3 Offshore.

Trudna sytuacja

Jeszcze na początku marca, rząd w związku z walką z COVID-19 nałożył na lotniska w Polsce dodatkowe, kosztowne obowiązki, a 15 marca porty lotnicze pozbawiono możliwości komercyjnego funkcjonowania i zarabiania. Koszty jednak wciąż ponoszono, gdyż konieczne było zachowanie pełnej gotowości użytku publicznego. W tym okresie na lotnisku przeprowadzono około 400 operacji lotniczych na rzecz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Lasów Państwowych, wojska i policji. W trakcie 3 miesięcy suma wydatków przekroczyła 3,5 mln zł i grozi upadłością przedsiębiorstwa.

Przypomnijmy, w Porcie Lotniczym Szczecin – Goleniów jest zatrudnionych 129 osób.

-"Do dziś regionalne lotniska nie otrzymały żadnej realnej pomocy. Mówi się o tym, że od 1 czerwca ma być częściowo odmrożone niebo i operacje. Nikt natomiast nie interesuje się, czy porty lotnicze w ogóle przetrwają. Państwo w tarczy antykryzysowej przewidziało katastrofalną sytuację portów lotniczych, jednak nic w tej sprawie nie zrobiło. Uważam to za absolutnie skandaliczną sprawę. Apeluję do pana premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe działania w zakresie realnego wsparcia dla regionalnych portów lotniczych w Polsce, ze wskazaniem na port lotniczy Szczecin– Goleniów, który wymaga natychmiastowej pomocy. Sprawą zainteresowałem także Związek Województw RP. Okazuje się, że wszyscy marszałkowie, którzy są udziałowcami portów lotniczych, mają dokładnie ten sam problem – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Rząd nie widzi problemu

Marszałek Olgierd Geblewicz ma świadomość, że pandemia koronawirusa COVID-19 zamknęła wszystkie porty lotnicze w Unii Europejskiej, ale zwraca uwagę, że rząd polski nie dostrzegł problemu. Świadczy o tym bierność głównego udziałowca firmy, czyli Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze". W całej UE pomoc jest udzielana przy zielonym świetle ze strony Komisji Europejskiej w zakresie pomocy publicznej, przy wykorzystaniu powszechnego mechanizmu jakim jest nałożenie obowiązku celu publicznego, czyli dopłat do lotniska ze strony budżetu państwa.

Już 6 lutego 2020 r. marszałek Olgierd Geblewicz wystąpił do Ministra Infrastruktury, by tego typu obowiązek był nałożony na Port Lotniczy Szczecin – Goleniów. 30 marca w trakcie wideokonferencji z premierem Mateuszem Morawickim marszałek Olgierd Geblewicz poinformował, że ten problem dotyczy całej Polski, a niedługo skończą się pieniądze na bieżące funkcjonowanie portów lotniczych. Pod koniec kwietnia z tym samym stanowiskiem wystąpiły porty lotnicze. Postulaty pozostają nie zrealizowane.

-"Liczę jednak, że pan premier podejmie natychmiastowe działania w zakresie wsparcia finansowego. Liczę też na to, że pochyli się bardziej szczegółowo nad kwestią programów inwestycyjnych dla polskich lotnisk – dodaje marszałek Geblewicz.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
rząd
lotnisko
Lotnisko Szczecin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....